Podróże z Klasą - wycieczka
Treść
W dniach 30.09 – 4.10 2024 roku Uczniowie klas VII – VIII Szkoły Podstawowej w Grywałdzie wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce nad morze zorganizowanej w ramach projektu „Podróże z Klasą”.
W pierwszym dniu, po przyjeździe do Torunia rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Wybraliśmy się na spacer po Starym Mieście, wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę, zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, mieszczańskie kamienice oraz Dom Kopernika - przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma. Po zwiedzeniu największych atrakcji miasta dzieci miały możliwość zakupienia toruńskich pierników i pamiątek. Ostatnim punktem wizyty w Toruniu był pobyt w Żywym Muzeum Piernika. Uczyliśmy się tam własnoręcznie wypiekać pierniki w sposób w jaki czyniono to 500 lat temu. Po wyjeździe z Torunia wyruszyliśmy w dalszą drogę w kierunku Pomorza.
Dzień drugi rozpoczęliśmy od wizyty w Hevelianum w Gdańsku. Jest to miejsce, w którym można się spotkać z nauką i historią. To także idealna przestrzeń do przyjemnego spędzania wolnego czasu. Po opuszczeniu Hevenalium udaliśmy się wraz z przewodnikiem na zwiedzania miasta. Zobaczyliśmy Stare Miasto, Bazylikę Mariacką, zwaną często „Koroną Gdańska” - największą w Europie świątynię wybudowaną z cegły. Kolejnym punktem na naszej liście było Westerplatte. Obrona tego gdańskiego półwyspu w 1939 roku stała się jednym z najważniejszych i najlepiej znanych symboli oporu Polski przeciwko najazdowi hitlerowców. Na podsumowanie tego dnia wyruszyliśmy do Sopotu – miasta położonego nad Zatoką Gdańską, między Gdańskiem a Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto. Posiada ono również najdłuższe w Europie molo o drewnianej konstrukcji, po którym mieliśmy przyjemność spacerować.
Trzeciego dnia po zjedzeniu smacznego śniadania w hotelu, wyruszyliśmy w kierunku Gdyni. Tam czekała na nas Pani Przewodnik, która miała za zadanie oprowadzić nas po statku będącym jednocześnie muzeum o nazwie „Dar Pomorza”. Ten trójmasztowy żaglowiec zbudowany w 1909 r., od lat 30. XX w. do lat 80. służył Polskiej Marynarce Handlowej jako jednostka szkoleniowa dla studentów Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie statek-muzeum, cumujący przy gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim, jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego ubiegłego wieku.
Po wyjściu ze statku przeszliśmy do pobliskiego Akwarium Gdyńskiego. Znajduje się tam osiem sal ekspozycyjnych prezentujących mieszkańców różnych środowisk, w tym gęstych tropików Amazonii, rafy koralowej, toni oceanicznej Pacyfiku, Morza Bałtyckiego i zimnych wód północnego Atlantyku. W międzyczasie uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach o nazwie „Poznajemy rekiny”, prowadzonych z użyciem mikroskopów i preparatów zwierząt.
Na zakończenie dnia udaliśmy się do Centrum Nauki Eksperyment. Znajdują się tam interaktywne wystawy i przestrzeń do twórczego eksperymentowania. Tutaj rodzą się pasje i fascynacja nauką. To miejsce zaprasza każdego i zachęca do odkrywania i poznawania świata.
Dzień czwarty był dniem zwiedzania miasta Frombork. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Muzeum Kopernika. Od początku swojego istnienia gromadzi ono zabytki związane z postacią tego genialnego Uczonego. Wyjątkowe miejsce w muzealnych zbiorach zajmują obiekty pochodzące z epoki słynnego Astronoma.
Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja. Jednocześnie jest to miejsce pochówku Mikołaja Kopernika (1543).
Bardzo ciekawym miejscem, które również mieliśmy okazję odwiedzić we Fromborku było Planetarium. Wyposażone jest ono w aparaturę, która wyświetla na kopule o średnicy 8 m obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pór dnia i roku. Zwieńczeniem dnia był przejazd do Krynicy Morskiej i spacer z przewodnikiem na Wydmę o nazwie „Wielbłądzi Garb”. Jest to najwyższy szczyt na Mierzei Wiślanej, a zarazem najwyższa stała wydma w całej Europie.
Podczas ostatniego dnia wycieczki, po zjedzeniu śniadania i opuszczeniu hotelu, wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. W trakcie podróży zatrzymaliśmy się jeszcze w Malborku, w celu zwiedzenia znajdującego się tam Zamku Krzyżackiego, wzniesionego w kilku etapach od 1280 do poł. XV w. przez zakon krzyżacki. Zamek ten jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie Środkowej.