Przejdź do treści
baner1
baner1
Przejdź do stopki

Historia szkoły

Treść

Pierwsze kroniki informujące o założeniu szkoły sięgają 1849 roku. Nie istnieją dokumenty stwierdzające kto był jej fundatorem, wiadomo natomiast, że nauczycielem w tym czasie do r. 1852 był Andrzej Wojtaszek. W latach 1852-1857 nastąpiła przerwa w nauczaniu, które wznowione zostało gdy wynajęto budynek prywatny u państwa Siedlarzów. Wtedy funkcję nauczyciela pełnił Jakub Tylecki. W 1860 roku nastąpiła zmiana i nauczycielem został Walenty Kowalczyk.

Pięć lat po zmianie pedagoga, w 1895r. odbyło się uroczyste poświęcenie pierwszego, nowego budynku szkolnego wybudowanego z inicjatywy wójta Jana Jankowskiego i Michała Knutelskiego, którego dokonał ks. Kan. Michał Szott.

Szkoła funkcjonowała w zaborze austro-węgierskim i pełniła niezwykle ważną rolę w środowisku lokalnym. Jak głosi kronika, językiem wykładowym był rosyjski, niemiecki i polski. Przedmiotami, których uczono  były rachunki, historia, fizyka, geografia, rysunki, geometria, gimnastyka, śpiew oraz roboty ręczne.

W okresie I wojny światowej szkoła była bardzo zniszczona i nie było środków na jej naprawę.  Jak wspomina Janina Olechowska w tym okresie nastąpiła przerwa w nauce w szkole a powodem jej było „zbliżanie się Moskali, którzy swemi wybrykami dawali się we znaki w zajętym przez nich kraju”. Taki stan rzeczy utrzymywał się do roku 1918 w którym Polska wyzwoliła się z kajdan niewoli i odzyskała niepodległość.

W 1926 roku nauczycielami w szkole zostali państwo Maria i Augustyn Szperlak. Jak wspominają w swoich pamiętnikach przyjęci zostali z wielką niechęcią. We wsi było ogromne zacofanie brakowało wody a także podstawowego węzła sanitarnego. Mimo to zaczęto organizować życie kulturalne a także powołano stowarzyszenie młodzieży. Szkoła mieściła się w budynkach zwanych barakami i była jedynym źródłem patriotyzmu i oświecenia na wsi. Wsi ubogiej, zacofanej gospodarczo i kulturowo, gdzie jedyną troską mieszkańców było jak wyżywić rodzinę i przetrwać kolejny rok.

W latach trzydziestych nadal nauczycielami byli Państwo Szperlakowie , którzy czynnie organizowali życie kulturalne i patriotyczne wsi. Organizowali uroczystości szkolne, a szczególnie  uroczyście obchodzono Dzień odzyskania Niepodległości, Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, urodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz urodziny i imieniny prezydenta. Każda z tych uroczystości rozpoczynała się mszą świętą w Kościele parafialnym, poczym młodzież przechodziła do szkoły gdzie odbywały się okolicznościowe inscenizacje. Należy zauważyć, że w tym okresie w budynku szkolnym mieściła się scena z miejscami dla widowni.

We wrześniu 1939 roku wybuchła II wojna światowa. W pierwszych dniach Grywałd, podobnie jak okoliczne wioski zostały zajęte przez Niemców. Augustyn Szperlak w obawie przed represjami wyjeżdża z Grywałdu, jednak po krótkim czasie powraca, wraz z nową nauczycielką Julią Wojtan, aby podjąć na nowo trud nauczania.   Jednak nadwyrężone zdrowie powoduje ciężką chorobę, w wyniku której Augustyn Szperlak umiera w początkach lutego 1940 roku.

Po śmierci Szperlaka, w 1940 roku kierowniczką szkoły zostaje Bronisława Kaszowska, która przybywa do Grywałdu z Krościenka nad Dunajcem, w tym samym roku do Grywałdu przybywa Zofia Celewicz służbowo przeniesiona z Zakopanego i tutaj pełni swe obowiązki aż do 1970 roku. Po odejściu Bronisławy Kaszowskiej w 1945 roku, Celewicz przejmuje jej obowiązki i do końca swojej pracy pełni funkcję kierowniczki szkoły.

Kiedy 12 stycznia 1945 roku, rozpoczął się odwrót wojsk niemieckich z terenów okupowanych szkoła liczyła 203 uczniów i trzech nauczycieli – kierownik Zofia Celewicz, Maria Lotowków i Julia Sykutowska. Niestety z powodu ogromnych zasp śnieżnych i srogiej zimy praca szkoły zostaje uniemożliwiona.

W latach 50 ubiegłego wieku, panowała trudna sytuacja materialna i gospodarcza spowodowana zniszczeniami wojennymi. Odbija się to także na oświacie w Grywałdzie. Zniszczone budynki, brak kadry pedagogicznej, trudna sytuacja materialna ludności,   negatywnie odbijają się na działalności szkoły.  Z braku środków uczniowie uczyli się głównie z gazet i wycinków prasowych. Takie trudne warunki dydaktyczne trwały aż do roku 1964, kiedy to formuje się Komitet Budowy Szkoły w Grywałdzie. Na czele Komitetu stoi Zofia Celewicz a wraz z nią dołączają się mieszkańcy wsi. 

Nauka w nowej szkole powinna rozpocząć się 6 grudnia 1965 roku.

Otwarcie nowego budynku nastąpiło 20 grudnia 1964 roku. W starej szkole zebrała się młodzież i po uformowaniu pochodu z transparentem „Witamy nową szkołę” przemaszerowała do nowego budynku. Uroczystość otworzył tutejszy rodak Józef Jankowski a dla przybyłych gości, przygotowano część artystyczną, której głównym elementem były przemówienia partyjnych oficjeli, inscenizacja noweli Antek oraz tańce ludowe w wykonaniu dzieci najmłodszych klas.  

Rok 1965 to wdrażanie nowej reformy szkolnej – gdzie szkoła miała być ośmioklasowa.

31 maja 1970 roku nastąpiło uroczyste nadanie szkole imienia Bohaterów Warszawy. Uroczystości poprzedzone były przygotowaniami oraz pracą wychowawczą z młodzieżą.

W 1972 roku na emeryturę przechodzi Zofia Celewicz, wieloletnia kierowniczka, działaczka społeczna, osoba niezwykle zasłużona dla Grywałdu. Trzy lata później po ciężkiej i długiej chorobie, umiera w Nowym Targu.

Po odejściu Zofii Celewicz ze stanowiska, kolejnym dyrektorem zostaje Józef Szczechura. W czasie jego kadencji szkoła prężnie działa, a wizytacje przebiegające na terenie placówki wielokrotnie podkreślały dobrą kondycję zarówno merytoryczną jak i finansową. W tym okresie w szkole pracuje pięciu nauczycieli: Maria Tylecka, Stanisława Waksmundzka, Stanisława Szczechura, Jadwiga Moryto oraz Ludwika Jandura. W szkole zaczyna działać Drużyna Harcerska, Drużyna Zuchowa oraz różne koła zainteresowań. Zaczyna istnieć współpraca między szkołą a placówka WOP-u w Czorsztynie.

W 1981 roku wprowadzono pięciodniowy tydzień pracy i dostosowano podział godzin do tego układu. W tym samym roku, w grudniu ogłoszono stan wojenny w całym kraju, co odbiło się negatywnie na pracy szkoły. Nauczyciele pracowali w zwiększonym wymiarze godzin oraz prowadzili zajęcia opiekuńcze.

W 1984 roku nastąpił nowy etap w życiu szkoły. Dyrektorem został mgr Jan Jankowski, tutejszy rodak, dotychczasowy wizytator klas I-III. 

Za jego kadencji szkoła zwiększyła rozmiary i pracowali  w niej  następujący nauczyciele - Maria Hryc, Maria Paździora, Helena Siedlarz, Stanisława Waksmundzka, Maria Tylecka, Ludwika Jandura, Maria Ciężkowska, Marta Krężel, Aniela Gabryś, Helena Jankowska, Danuta Surowiak, Małgorzata Kozielec, Monika Milczarek,l, Dorota Sydoriak, Marian Jarosz , Kazimierz Pierzga, Marek Salamon, Bogusław Waksmundzki, Anna Malinowska, Barbara Kruszewska, Jolanta i Maciej Krzepowscy, Emilia Mazepa, Anna Ptak, Józef Słowik, Robert Dębski, Michał Gabryś oraz Władysław Bąk – obecny dyrektor szkoły. W czasie pracy mgr Jana Jankowskiego placówka dała się poznać jako dobrze prosperująca. Wielu uczniów wykazywało osiągnięcia na polu naukowym – zostawali finalistami lub laureatami konkursów i olimpiad.

Z początkiem roku szkolnego 1992/1993 powstał zespół regionalny „Trzy Korony”, którego opiekunem był pan Marian Jarosz i Grażyna Dziubek. Zespół wystąpił na Festiwalu Ziem Górskich w Nowym Sączu.

Obecnie zespół prowadzi pan Eugeniusz Waradzyn. Rozpoczął on pracę naszej placówce w 2000r.Prowadzi chór szkolny oraz zespół regionalny „Pieniny”, reprezentuje szkołę w środowisku lokalnym.

W 1998 roku rozpoczęta zostaje budowa sali gimnastycznej, która była ogromna inwestycją finansowaną z budżetu gminy.  Głównym inwestorem była szkoła i to ona z własnych środków realizowała projekt.

W 2002 roku mgr Jan Jankowski odszedł na emeryturę. W konkursie ogłoszonym przez wójta gminy Krościenka nad Dunajcem, zwyciężył mgr Bogusław Waksmundzki. Niestety nie mógł on objąć stanowiska natychmiast, ponieważ jego kadencja w gminie kończyła się w grudniu. Tymczasowo obowiązki dyrektora pełniła mgr Danuta Surowiak.

W grudniu 2003 roku, po zakończeniu kadencji pełnionej w gminie Krościenko n. D .jako wójt Bogusław Waksmundzki przejmuje obowiązki dyrektora szkoły. To za jego kadencji kończy się budowa sali gimnastycznej.

8 września 2006 roku miało miejsce oddanie do użytku nowo wybudowanej hali i poświęcenie sztandaru, ufundowanego przez Radę Rodziców. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz powiatowych, starostwa, gminy oraz delegatury w Nowym Targu.

W grudniu 2006 r. ze stanowiska dyrektora odszedł mgr Bogusław Waksmundzki i został Członkiem Zarządu Powiatu . W wyniku przeprowadzonego konkursu stanowisko to obejmuje dotychczasowy nauczyciel szkoły – mgr Władysław Bąk.

W roku 2007/.2008 w tutejszym budynku zostało otwarte Multimedialne Centrum Biblioteczne o wartości 16 tyś .zł ,które szkoła Krościenko n. D. otrzymała dzięki specjalnemu programowi z Unii Europejskiej, powstały cztery w pełni wyposażone stanowiska komputerowe ze stałym łączem internetowym. Dodatkowo dostali uczniowie do dyspozycji wiele edukacyjnych programów .Centrum Multimedialne dostępne jest także dla mieszkańców wsi.

Obecnie Szkoła liczy 118 uczniów. Pracują w niej następujący nauczyciele:


Władysław Bąk – dyrektor, nauczyciel biologii, matematyki
Eugeniusz Waradzyn - muzyka, chór, zespół regionalny
Aniela Gabryś - zastępca dyrektora ,nauczycielka języka polskiego
Maria Ciężkowska - nauczycielka przyrody, historii, geografii
Jerzy Knutelski - nauczyciel wychowania fizycznego
Monika Milczarek - opiekun biblioteki, sekretarz szkoły
Teresa Nowaczyk - nauczycielka techniki, nauczania zintegrowanego, informatyki
Dorota Sydoriak - nauczycielka nauczania zintegrowanego
Marta Krężel - nauczycielka nauczania zintegrowanego
Kinga Rusnarczyk - nauczycielka nauczania zintegrowanego
Ks .Alfons Górowski - katecheta, proboszcz parafii
Ks. Sławomir Lech - katecheta, wikariusz
Marzena Ćwiertniewicz - nauczycielka nauczania zintegrowanego
Alicja Piwoni - nauczycielka języka angielskiego
Katarzyna Musiał - logopeda
Agnieszka Nowaczyk - pedagog 
Emilia Hamerska – nauczycielka języka polskiego

 
Pracownicy administracyjni:
Monika Milczarek - sekretarz Szkoły

Pracownicy obsługi:
Stefania Kołek
Krystyna Waksmundzka
Dorota Hryc
Jan Hryc
Antoni Kwaśnica


Dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Grywałdzie chronologicznie w XX w.:
1926 - 1940  Pan Augustyn i Maria Szperlak
1940 - 1945  Pani Bronisława Kaszowska
1945 - 1970  Pani Zofia Celewicz
1971 - 1984   Pan Józef Szczechura
1985 - 2003   Pan Jan Jankowski
2003 - 2006  Pan Bogusław Waksmundzki
Od 1 grudnia 2006r.  pan Władysław Bąk.

 

historia.pdf

8092